Závěrečné hodnocení „A“ týmu

29.04.2013, Radek Kolín

V sezóně 2012/2013 II. ligy – skupiny Západ skončil HC Milevsko 2010 na posledním 10. místě tabulky se ziskem 36 bodů při pasivním skóre 119:158 a musel tak hájit svoji druholigovou příslušnost v baráži. To se Milevsku podařilo, když ve dvou duelech porazilo vítěze Krajského přeboru Prahy a následně i vítěze kvalifikační skupiny A HC Slavoj Zbraslav.

Milevsko zůstalo ve skupině Západ

Po peripetiích v předchozích dvou sezónách, kdy bylo Milevsko nejprve zařazeno do jedné české skupiny v rámci II. ligy a následně přesunuto do té druhé, zůstalo pro ročník 2012/2013 ve skupině Západ. Ta oproti předchozí sezóně doznala jediné změny, když Benešov přepustil licenci do Moravských Budějovic, které byly zařazeny do skupiny Střed, ze které byl přesunut do Západu Tábor.
Zachován zůstal i hrací systém soutěže. Ve skupině Západ základní soutěž čítala celkem 36 kol, v rámci kterých se utkal každý s každým čtyřikrát (doma - venku - doma - venku). Prvních osm mužstev postoupilo do play-off, pro tým na devátém místě sezóna skončila a poslední mužstvo čekala baráž o udržení v soutěži.

Základní část

V předchozích dvou sezónách skončilo Milevsko po základní části shodně na čtvrtém místě tabulky a to coby účastník skupiny Střed i Západ. Letošní základní část mu však hrubě nepovedla, čehož výsledkem bylo konečné poslední místo. Milevsku absolutně nevyšel vstup do soutěže. Poprvé bodovalo až ve 4. kole a byl to zároveň jediný bodový zisk první čtvrtiny! Přes veškerou snahu se Milevsku tuto ztrátu už ve zbylých částech nepodařilo dohnat. Naději přinesla hned druhá část soutěže, ve které Milevsko získalo 14 bodů. Byla to nejúspěšnější část sezóny. Ve zbylých čtvrtinách už bodovalo méně. Ve třetí vybojovalo 9 bodů, ve čtvrté 10. Po konci základní části mělo Milevsko na tým v tabulce před sebou ztrátu 7 bodů, na první tým tabulky pak 35 bodů. Tým trápila hlavně nevyrovnanost výkonů, když ani jednou v základní části nedokázal naplno bodovat ve dvou zápasech za sebou. Jen jedinkrát urval dvě vítězství v řadě, to druhé však bylo až po nájezdech. Přitom však kromě Bíliny dokázalo alespoň jednou porazit všechny ostatní soupeře ve skupině. Při vší bídě nebylo Milevsko ani daleko postupu do play-off. Dvě kola před koncem základní části muselo oba poslední zápasy vyhrát a ve shodě s dalšími výsledky se mohlo na poslední chvíli prosmýknout na 8. místo, zaručující účast ve vyřazovacích bojích. I zde se však projevila nevyzrálost hráčů, kteří v předposledním kole neudrželi nadějné vedení 2:0 v Jablonci, které měli ještě po polovině zápasu.

Baráž

Poslední místo po základní části znamenalo, že Milevsko muselo bojovat o udržení ve II. lize v baráži. V systému baráže o II. ligu mužstva umístěná po základní části ve skupinách na 10. místě, vytvořila na územním principu s vítězi kvalifikace krajských soutěží dvojice barážových utkání II. ligy na dvě vítězství s tím, že první a případně třetí utkání se hrají u mužstev II. ligy a druhá utkání u vítězů kvalifikace. V baráži o II. ligu vyzval HC Milevsko 2010 tým HC Slavoj Zbraslav. Ta nejprve opanovala Krajský přebor Prahy, kde jen čtyřikrát poznala hořkost porážky. Tím si zajistila účast v kvalifikační skupině A o postup do baráže o II. ligu. Zbraslav se stala vítězem i této kvalifikační skupiny, kde předčila vítěze Ústecké krajské ligy HC Slovan Louny a vítěze Sředočeské krajské ligy HC Slavoj Velké Popovice, čímž si vybojovala možnost vyzvat poslední tým druholigové skupiny Západ v baráži o II. ligu. Tím bylo Milevsko, které potvrdilo roli favorita a zdolalo Zbraslav v obou zápasech po výsledcích 9:2 a 5:3. Zatímco první měření bylo vcelku jednoznačnou záležitostí, v domácí odvetě neprodala Zbraslav svojí kůži lacino. Vstup do baráže se Milevsku povedl. Se Zbraslaví si výsledkově jednoznačně poradilo, když rozhodlo o své výhře hned v úvodu zápasu. Před polovinou 3. minuty už vedlo 2:0 a do konce třetiny přidalo ještě dva góly. O další dvě branky odskočilo i v prostřední části. Zbraslav se prosadila až dvěma góly v poslední desetiminutovce zápasu, kdy už prohrávala 8:0. Poslední slovo však mělo Milevsko. Druhý barážový zápas by mnohem dramatičtější. Zbraslav vstřelila gól hned v samém úvodu a po milevském vyrovnání se znovu ujala vedení. Milevsko však vždy dokázalo gólově zareagovat a na první přestávku jít i s jednobrankovým vedením. To Zbraslav zásluhou využité přesilové hry ve druhé třetině vyrovnala, ale Milevsko se opět ujalo vedení. V závěrečné třetině se už domácí tým gólově neprosadil, když nevyužil ani trestné střílení. Hosté navíc čtyři minuty před koncem pojistili svoji výhru gólem v početní výhodě.

Řečí čísel

Řečí čísel dosáhlo Milevsko v zápasech základní části úspěšnosti 33 %. Většinu svých bodů získalo v domácím prostředí, kde mělo úspěšnost 52%, což mu stačilo na 9. místo v tabulce hodnocení domácích zápasů. Z ledu soupeřů přiváželo body jen zřídka. Celkem to bylo jen 8 bodů, což představuje úspěšnost pouhých 15% a nejhorší bilanci ve skupině. Ještě jedno číslo je spojené s velmi špatnou bilancí z ledu soupeřů. A to úspěšnost v prvních třetinách. Milevsko totiž mělo povětšinu sezóny velmi špatné vstupy do venkovních zápasů. Svědčí o tom i to, že vyhrálo jedinou první třetinu a to až v posledním venkovním zápase. Ve čtyřech udrželo nerozhodný stav a hned ve 13 po úvodní části na domácí celek ztrácelo. Milevsko dosáhlo v základní části pasivního skóre 119:158, což v průměru představuje 3,3 gólů vstřelených a 4,3 gólů inkasovaných na zápas. Bylo tak druhým nejvíce inkasujícím týmem a zároveň nejméně skórujícím. Milevsko vyslalo na bránu svých soupeřů o 210 méně střel, než oni na milevskou. Úspěšnosti střelby k poměru vstřelených gólů byla jen 9,3%. V bilanci využívání přesilových her dosáhl náš tým úspěšnosti 13,2%, přičemž lépe si vedl při využívání početních výhod na ledech soupeřů s bilancí 14,4%. Ve výčtu ubráněných přesilovek neinkasoval tým v 81,4 % a to při průměrném počtu 6 našich vyloučených hráčů na zápas. Zde měli milevští hokejisté naopak lepší bilanci v domácím prostředí, kde ubránili 85,7 % soupeřových přesilovek.

Závěrečné hodnocení

Celkově nelze sezónu 2012/2013 hodnotit jinak, než jako velmi neúspěšnou. Na mužstvu se projevilo až příliš velké omlazení. Už přípravné zápasy naznačily, že Milevsko nečeká lehká sezóna. V 10 přátelských zápasech Milevsko zvítězilo jen třikrát, vždy s účastníky krajských soutěží. Se všemi druholigovými týmy neuspělo. To vše se pak naplno projevilo v základní části ligové soutěže. Výsledkem toho pak bylo jedno z nejhorších umístění Milevska v soutěžích v jeho působení ve II. lize.
Vlivem nedobrých výsledků se v dresu „A“ týmu se představilo hned 31 hráčů, ale jen 2 z nich odehráli plný počet zápasů. Řada hokejistů získala v dresu Milevska své první druholigové zkušenosti, ze kterých by mohla čerpat v budoucích sezónách. I tak však, pokud se chce Milevsko vyhnout potížím se záchranou, musí přijít nutné posílení. Nezbývá než popřát vedení, hráčům, fanouškům a celému milevskému hokeji, v této sportu nepříznivé době, mnoho úspěchu pro sezónu příští, aby se podařilo dosáhnout příznivějšího umístění a tím i znovu vylepšit pověst tohoto nejpopulárnějšího a nejúspěšnějšího milevského sportu.